CRYSIS
I přes události několika posledních dnů (ano, narážím na Far Cry 2) se dá Crysis stále považovat za nejočekávanější PC hru současnosti. Na letošní E3 posbíralo nespočet ocenění od prestižních zahraničních plátků. A těžko by se hledal hráč, který by o nepřímém pokračování průlomové akce Far Cry neslyšel, nečetl, nebo neviděl jediné video či screenshot, jež právem vyrážejí dech.
Vývoj každého vyhypovaného projektu se vždy přehoupne do fáze, kdy se datum vydání začíná vynořovat z nedohledna a fanoušci o hře přestávají pouze snít. A právě to je nyní případ Crysis. Promítačky za zavřenými dveřmi, jako byla ta loňská, upadly v zapomnění krátce po zjevení novinářského dema na E3, díky čemuž hra nabírá každým dnem ostřejších kontur. Z toho plyne jediné - nastal čas, abychom si na vše posvítili v dalším preview.
• Mrazivé peklo v tropickém ráji
Na úvod si však připomeňme příběh Crysis - zasazen do roku 2019, líčí události okolo dopadu mimozemského tělesa do oblasti Jihočínského moře a následného boje dvou mocností (Severní Koreje a USA) o ovládnutí inkriminované oblasti. Hlavní hrdina, Jake Dunn, je spolu se svojí Delta Force jednotkou vyslán do nitra nepřátelského území, aby zajistil, že právě Američané budou na místě první. Dějová linie se odehraje ve třech aktech. V tom prvním, krátce po HALO seskoku a osvojení si základních prvků hratelnosti, svedete nemilosrdné boje se severokorejskými vojáky. Ve druhé, poté co mimozemské těleso odhalí svoji pravou povahu (a zmrazí přitom vše v dohledu), budete nuceni spojit se s šikmookými protivníky v zájmu vlastního přežití. V třetí se pak vydáte přímo do nitra tajemného objektu, který určitě neskrývá jen tisíce mrazicích boxů...Toliko krátká rekapitulace, nyní se vrhněme na bližší informace známé z poslední doby.
Najatý spisovatel se podle všeho činí seč může, a tak se prý můžeme těšit na mnohem hlubší dějový zážitek než ve Far Cry. „Fanoušci skrytých machinací a celosvětových spiknutí všeho druhu si určitě přijdou na své,“ tvrdí autoři. Hráči, kteří nebudou brát Crysis jen jako frenetickou řež, proto mnohdy vyslechnou rozhovory vojáků, jež napoví, že Severní Korea je ze záhadných důvodů podporovaná Čínou a rovněž, že dřívější známosti mezi americkým a korejským generálem nejsou úplně náhodné. CryTek zatím vše drží pevně pod pokličkou, je však jasné, že všechny zúčastněné strany sledují své vlastní zájmy.



Dočkáme se i vedlejších dějových postav - vedle členů vašeho týmu, kteří se mnohdy stanou nedocenitelnými bojovými pomocníky, se objeví i čínská tlumočnice. Ta bude nezbytná v pozdějších fázích hry, kdy Severokorejci stanou na vaší straně (ano, nepřátelé skutečně mluví svojí mateřštinou). Zde ovšem pozor: ve hře funguje i tzv. příběhová interaktivita. Je jasné, že korejským pohlavárům nebude ani tváří v tvář mimozemské invazi příliš pochuti pomáhat Američanům, kteří jim ještě před pár hodinami likvidovali vlastní vojáky. Pakliže se proto budete v prvním aktu chovat po vzoru akčních filmových hrdinů, jen těžko můžete později očekávat vřelejší výpomoc. Naopak, budete-li úkoly plnit pěkně potichu a nepozorovaně, s co nejmenším počtem obětí, dočkáte se třeba bonusového vybavení, lepších zbraní a dokonce i cenných tipů.
• Veni, vidi, vici
Díky hratelnému demu na E3 máme již nyní výbornou představu o tom, jaké bude Crysis na omak. Nemá cenu to prodlužovat - účastníci losangeleské výstavy byli nadšeni a je z toho zřejmé, jak neuvěřitelnou volnost v herním stylu Crysis nabízí. Tzv. sandbox (pískoviště) povaha titulu rychle oddělila hráče-probíhače, kteří vše pojali jako prachsprostou FPS (např. 18-min. záznam zahraničního webu JeuxVideo), a přemýšlivé taktiky, kteří si dosyta užili všech neotřelých prvků, jež hra nabízí. Prvků, shrnutých jediným slavným citátem: „Přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem.“
Přizpůsobení se situaci, to je základní pravidlo Crysis. Agresivní umělá inteligence se dokáže vypořádat s valnou většinou zbrklých útoků (alespoň při vyšší obtížnosti), a tak se rozhodně vyplatí každou akci krátce promyslet. Zalehnout, prohlédnou oblast dalekohledem, zvolit vhodnou taktiku a uspět s ní. Když už jsme u AI, novináři přítomní na E3 si ji nemohli vynachválit. Jen čas od času se sice vyskytly drobné chybky, jako vojáci nereagující na střelbu atd.



Jeden příklad za všechny - po útoku na hlídkující skupinku ozbrojenců vystřelil jeden z vojáků poplašnou světlici. Krátce nato dorazily posily ze břehu (obrněný džíp) a z vody (člun). Po jejich likvidaci hráč pokračoval z pobřeží směrem do džungle, kde po pěti minutách hry narazil na další hlídku, která byla ještě stále zalarmována vystřelenou světlicí. Nepřátelé jsou podezřívaví, efektivně spolupracují, neustále se vás snaží obklíčit, využívají všech možných úkrytů a dobře si pamatují. Ve výsledku proti nim tedy ještě rádi využijete všechna esa, která vám Crytek schoval do rukávu.
• O krok před nepřáteli
Jedním z nich je často avizovaná upgradovatelná výbava. Každou přítomnou střelnou zbraň je dle potřeby možno vylepšit 3-5 rozdílnými nástavci - od optik a laserových zaměřovačů, po granátomety, tlumiče a baterky. Základní útočnou pušku, přezdívanou The Scar, tak kupříkladu v mžiku přetvoříte z účinného rychlopalného kulometu na poměrně přesnou sniperku. Zbraňové portfolio se zdá být vcelku konvenční, od pistolí Bauer po raketomety a rotační kulomety, skutečnou lahůdkou se ovšem stanou mimozemské vynálezy, založené na mrazící bázi (více v tabulce). Své si samozřejmě řekne i mobilní technika, která zastoupí jak staré známé z minula, tak nově i ničivé tanky a civilní vozidla. Přítomnost rogala zůstává bohužel nepotvrzena...
Mnohem významnějším hratelnostním prvkem Crysis je však bezpochyby nano oblek. Právě tato hi-tech věcička vám dává náskok před nesmlouvavými protivníky a právě díky němu se taktika hráčů na E3 tak markantně lišila. V základním stavu je aktivován mód Armor, při němž je hráč nejodolnější proti nárazům, zásahům a vnějším vlivům všeho druhu, zároveň se mu pomalu obnovuje energie a zdraví, díky čemuž nenarazíme na žádné lékárničky (odpadají tím krizové situace z Far Cry, kdy se počet hráčových hitpointů dal těsně po posledním Checkpointu spočítat na prstech jedné ruky a široko daleko žádná první pomoc).
Jakmile ovšem přepnete do jednoho ze speciálních režimů (Strength, Speed, Stealth), začne tato energie rapidně ubývat, aby se po dosažení nulové hodnoty vrátil zpět do modu Armor. Autoři prý znovu o něco zpříjemnili herní interface - stisknutí prostředního kolečka na myši a vybrání jednoho z příslušných symbolů se tak brzy stane naprosto přirozenou reakcí na vzniklé nebezpečí. Každá funkce nano obleku se bude v průběhu hry zlepšovat a umožňovat nové vylomeniny.



E3 demo jasně ukázalo, co všechno bude díky nano obleku ve hře možné. Rob Letts, jeden z tvůrců hry, rozmlátil za všeobecného úžasu v režimu Strength holýma rukama dřevěnou chatu (při síle na maximum půjde jedním úderem zničit i bojovou techniku). Poté se odebral na nedaleký dvorek, vzal do náručí nejbližší slepici a mrštil jí daleko do moře, kde se po ní s radostí vrhnul hladový žralok. O něco později se v režimu Cloak (u nějž mimochodem ubývá energie pouze při pohybu) připlížil k nic netušícímu vojákovi, sevřel ho pod krkem a rozrazil s ním plaňkový plot. Hned nato se jediným Strength jumpem přenesl na pláž, kde upozornil na fantasticky vypadající pobřežní faunu (v čele s kraby, zděšeně reagujícími na hráčovu přítomnost), aby vzápětí zasáhl nádrž blížícího se džípu, který se efektně vznesl do oblak. „Je to úžasný pocit pozorovat, jak hráči hrají naši hru a baví se u ní každý po svém,“ svěřil se později v jednom z interview. „Přesně tak jsme chtěli, aby fungovala.“